RaBan valmentajat selvillä kaudeksi 2024–2025 – koriskoulu etsii ohjaajia, ja valmentajiakin mahtuu vielä mukaan

18.6.2024

Rauma Basketin juniorijoukkueiden valmentajat koripallokaudeksi 2024–2025 alkavat olla selvillä. Moni viime kaudella mukana olleista valmentajista jatkaa tehtävässään, mutta mukana on myös kokonaan uusia kasvoja.

Tulevalla kaudella RaBalla on joukkue jokaisessa juniori-ikäluokassa niin tytöissä kuin pojissakin. Toiminta on kasvanut jälleen edelliskaudesta, ja valmentajatilanteeseenkin voi olla erittäin tyytyväinen, sanoo RaBan johtokunnassa valmentajien yhteyshenkilönä toimiva Juho Läntinen.

Joukkueiden valmentajat kaudella 2024–2025

Mikrotytöt: Eero Hyvärinen ja Alma Mustajärvi

Mikropojat: Juha Valtanen, Jani Virta ja Kaisa Keogh

Minitytöt: Helmi Putaansuu, Emmi Hyvärinen ja Juho Läntinen

Minipojat: Pilvi Koskinen, Viliina Salminen, Laura Lilius ja Santra Laukkanen

U14-tytöt: Joosua Lehtinen, Emilia Kilpinen ja Matti Airola

U14-pojat: Juho Läntinen, Henrik Halme ja Karlis Krauze

U16-tytöt: Ida-Sofia Laine ja Iida Haakana

U16-pojat: Julius Mäkinen ja Andre Upshaw

U19-tytöt: Mika Niemi, Tomi Tiittanen ja Pirkka Haapanen

U19-pojat: Panu Niemi

Miehet (3. div.): Johannes Suominen

Siitä huolimatta Rauma Basketin toimintaan mahtuu aina lisää turvallisia aikuisia ja innokkaita ohjaajia. 

Me aktiiviset aikuiset olemme urheiluseurassa avainasemassa mahdollistamassa alueemme lapsille ja nuorille laadukasta tekemistä vapaa-ajalle. Haluamme Rauma Basketissa luoda harrastustoiminnan kautta seuramme lapsille ja nuorille turvallisen ympäristön kasvaa ja kehittyä. 

Jokaisen panos on tärkeä ja saat varmasti tukea ja apua tehtävässäsi toimimiseen, oli tehtäväsi sitten mikä tahansa.

Etsimme erityisesti ohjaajia koriskouluun pienimpien harrastustaan aloittelevien lasten tueksi. Valmentajia ei myöskään koskaan ole liikaa. Katso lisätiedot alta.

Koriskoulun ohjaajaksi

Rauma Basketin koriskoulu on osa Suomen Koripalloliiton virallista Pikkusudet-koriskouluperhettä. Koriskoulun tarkoituksena on edistää lasten liikkumista sekä tutustuttaa lapset koripalloon leikkimielisellä tavalla. Koriskoulussa kehitetään monipuolisesti liikunnallisia taitoja ja harjoitellaan joukkueessa toimimista. 

Kaudella 2024–2025 koriskoulussa liikkuvat 2017 ja 2018 syntyneet tytöt ja pojat eli eskari-ikäiset ja ekaluokkalaiset. Koriskoulu starttaa syksyllä koulujen alkaessa  ja koriskoululaiset treenaavat yhden kerran viikossa.

Ohjaajalta toivomme ennen kaikkea kiinnostusta ja intoa lasten ja nuorten kanssa toimimiseen. 
Koripallo-osaaminen ei ole välttämätöntä.
 

Valmentajaksi Rauma Basketiin

Rauma Basket etsii valmentajia ja ohjaajia mukaan kaudelle 2024–2025. 
Mukaan toimintaan ovat tervetulleita niin kokeneet valmentajat, kuin vasta valmennuksesta kiinnostuneet.
 ⁠
Lajikokemus on eduksi, mutta pääasia on, että olet motivoitunut ja sinulla on positiivinen asenne lasten ja nuorten kanssa toimimiseen. Tarjoamme sinulle mahdollisuuden kouluttautua ja kehittyä valmentajana tai ohjaajana oman mielenkiintosi mukaan, seuran tuen sekä pienen korvauksen tekemästäsi työstä. ⁠

Ota yhteyttä sähköpostilla: info@raumabasket.fi