Raportti Kinkkukoriksesta ja kiitos kuluneesta vuodesta

29.12.2019

KAIKKI ARTIKKELIN KUVAT: Ramona Raynor-Karjalainen

RaBa järjesti lauantaina 28.12. Kinkkukoris-nimisen turnauksen. Sulatteluturnauksessa tunnelma oli katossa ja meininki oli osallistujien arvioiden mukaan rehti.

Vierasjoukkueet eli RieMu, KY-sHooters ja NaKo saapuivat turnaukseen kutsuttuina. Turnauksessa pelattiin myös yksi virallinen naisten läntisen kakkosdivarin sarjapeli KY-sHooters–RaBa, jonka kotijoukkue voitti komeasti 49–64.

Iso kiitos turnauksen hienosti hoidetuista toimitsijatehtävistä kuuluu seuran omille junioreille. Seuran omat tuomarit mahdollistivat omalla panoksellaan pelien pelaamisen kunnialla läpi. Onnistunut tapahtuma onkin saanut seuran väen pohtimaan, voisiko Juho Läntisen ideoimasta Kinkkukoris-turnauksesta tulla uusi RaBa-perinne?

Turnauksen ruokailut taas hoisi ansiokkaasti Iltatuuli-lounasravintolan väki. Järjestävä joukkue haluaa kiittää myös pelaajien vanhempia – yhteistyöllä kaikki onnistuu.

Samalla sanonnalla voisi luonnehtia koko seuratoimintaa. Ilman yhteistyötä emme olisi mitään. Rauma Basket haluaakin näin vuoden viimeisinä päivinä kiittää kaikkia yhteistyökumppaneitaan, pelaajiaan ja heidän vanhempiaan sekä toimihenkilöitään upean koripallovuoden mahdollistamisesta! Jatketaan yhä innokkaammissa ja vastuullisimmissa merkeissä uudelle vuosikymmenelle.